- Snitt (beståtte)
- 3,28–3,31C
- Stryk
- 12,8–13,3 %
- Kandidater
- 479–488
- År
- 2014–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2014–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2025
snitt 3,51 blant beståtte
3,40–3,45 med stryk
66–67 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,28–3,31
- Snitt med stryk
- 2,85–2,88
- Strykprosent
- 12,8–13,3 %
- Med bokstavkarakter
- 479–488
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 318 | 78 % | 3,35 | 13,5 % |
| Menn | 92 | 22 % | 3,53 | 7,6 % |
Av 410 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 87 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2014–2025.
År for år
12 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 66–67 | 3,51 (B) | 2–3 % |
| 2024 | 36–37 | 3,94 (B) | 3–5 % |
| 2023 | 32–33 | 3,97–4,04 (B) | 12–13 % |
| 2022 | 39–40 | 3,69–3,76 (B) | 13 % |
| 2021 | 58–59 | 3,71–3,76 (B) | 7 % |
| 2020 | 32 | 3,20 (C) | 22 % |
| 2019 | 33–34 | 2,77–2,85 (C) | 21 % |
| 2018 | 35 | 2,88 (C) | 9 % |
| 2017 | 37 | 2,60 (C) | 19 % |
| 2016 | 29–30 | 3,04–3,08 (C) | 17 % |
| 2015 | 44–45 | 2,57–2,61 (C) | 20 % |
| 2014 | 38–39 | 2,76–2,83 (C) | 23–24 % |
Ofte stilte spørsmål om THT200
Hva er snittkarakteren i THT200 ved NMBU?
Snittet blant beståtte er 3,28–3,31, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 479–488 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2014–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i THT200?
12,8–13,3 % av kandidatene har strøket i THT200 ved NMBU i perioden 2014–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i THT200?
Den vanligste karakteren i THT200 er B (27–28 % av kandidatene), og 40–41 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir THT200?
THT200 Bærekraftig overvannshåndtering gir 7,5 studiepoeng ved Norges miljø- og biovitenskapelige universitet.
Hvem tar THT200?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører THT200?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i THT200?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere THT-emner ved NMBU
- THT100 Kommunalteknikk
- THT271 Innføring i renseteknologi for vann og avløp
- THT261 Innføring i vann- og avløpssystemer
- THT201 Hurtigmetoder for måling av miljøtekniske parametre, laboratoriekurs
- THT311 Renseteknologi- vann og avløp: spesielle emner
- THT280 Desentraliserte avløpssystemer
- THT300 Planlegging og design av urbane vannsystemer
- THT310 Analyse og design av renseprosesser for vann og avløp
- THT282 Introduksjon til bærekraftige VA-systemer
- THT312 Vannforvaltning i kaldere klima
Emner studentene på THT200 også tar
Fra Landskapsingeniør: studentene der tar både THT200 og disse.
- LAD100 Introduksjon til digitale verktøy 1 381 kandidater
- GEO100 Geologi 1 773 kandidater
- LAA115 Introduksjon til profesjonsstudiet 815 kandidater
- JORD160 Introduksjon om jord 866 kandidater
- PHG213 Landskapsplanter - Planteplan i praksis 793 kandidater
- PHG215 Landskapsplanter - etablering, skjøtsel og bevaring 796 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2014–2025 har 479–488 kandidater tatt THT200 (Bærekraftig overvannshåndtering) ved Norges miljø- og biovitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,28–3,31 (C), den vanligste karakteren er B, og 40–41 % ender på A eller B. 12,8–13,3 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 3,51 (B) – ned fra 3,94 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2014–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 12,8–13,3 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

