IMAG1001: Matematiske metoder 1
- Snitt (beståtte)
- 2,66C
- Stryk
- 12,1 %
- Kandidater
- 927
- År
- 2019–2023
H2023
snitt 1,88 blant beståtte
1,05 med stryk
43 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 2,66
- Snitt med stryk
- 2,15
- Strykprosent
- 12,1 %
- Med bokstavkarakter
- 410
517 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 135 | 16 % | 2,36 | 11,1 % |
| Menn | 684 | 84 % | 2,36 | 9,1 % |
Av 819 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 88 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2019–2023.
År for år
5 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2023 | 43 | 1,88 (D) | 44 % |
| 2022 | 197 | 2,67 (C) | 16 % |
| 2021 | 224 | – | 12 % |
| 2020 | 279 | – | 2 % |
| 2019 | 184 | 2,77 (C) | 16 % |
Ofte stilte spørsmål om IMAG1001
Hva er snittkarakteren i IMAG1001 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 2,66, som tilsvarer bokstavkarakteren C. Tallet er basert på 410 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2019–2023, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i IMAG1001?
12,1 % av kandidatene har strøket i IMAG1001 ved NTNU i perioden 2019–2023.
Hvilken karakter er vanligst i IMAG1001?
Den vanligste karakteren i IMAG1001 er C (27 % av kandidatene), og 18 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir IMAG1001?
IMAG1001 Matematiske metoder 1 gir 10,0 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Hvem tar IMAG1001?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
- Bygg - bachelor i ingeniørfag123 kandidater · 27 %
- Elektro - bachelor i ingeniørfag87 kandidater · 19 %
- Data - bachelor i ingeniørfag76 kandidater · 16 %
- Fornybar energi - bachelor i ingeniørfag60 kandidater · 13 %
- Maskin - bachelor i ingeniørfag58 kandidater · 13 %
- Produksjon og produktutvikling - bachelor i ingeniørfag (nettbasert)22 kandidater · 5 %
- Byggkonstruksjoner - bachelor i ingeniørfag (nettbasert)19 kandidater · 4 %
- Bachelor i ingeniørfag, geomatikk17 kandidater · 4 %
Hvor fører IMAG1001?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i IMAG1001?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere IMAG-emner ved NTNU
- IMAG1002 Matematikk for ingeniørfag 1
- IMAG2031 Matematiske metoder 2A
- IMAG2100 Matematiske metoder 3
- IMAG2011 Matematiske metoder 2 for Elektro og Fornybar energi
- IMAG2021 Matematiske metoder 2 for Dataingeniør
- IMAG2022 Matematikk for ingeniørfag 2 B
- IMAG2023 Matematikk for ingeniørfag 2 C
- IMAG2024 Matematikk for ingeniørfag 2 D
- IMAG2012 Matematikk for ingeniørfag 2 A
- IMAG3012 Matematikk for ingeniørfag 3 B
Emner studentene på IMAG1001 også tar
- IMAT2100 Matematiske metoder 3 1 834 kandidater
- ISTT1002 Statistikk 2 021 kandidater
- MEKT1001 Mekanikk 1 107 kandidater
- BYGT2001 Geoteknikk 672 kandidater
- IFYKJT1000 Fysikk/kjemi 967 kandidater
- BYGT2206 Betongkonstruksjoner 1 514 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2019–2023 har 927 kandidater tatt IMAG1001 (Matematiske metoder 1) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 2,66 (C), den vanligste karakteren er C, og 18 % ender på A eller B. 12,1 % av kandidatene stryker. I 2023 endte snittet på 1,88 (D) – ned fra 2,67 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2019–2023, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

