- Snitt (beståtte)
- 3,47–3,49C
- Stryk
- 1,9–3,7 %
- Kandidater
- 159–164
- År
- 2021–2024
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2021–2024. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2024
snitt 3,48 blant beståtte
3,31–3,39 med stryk
41–42 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,47–3,49
- Snitt med stryk
- 3,34–3,43
- Strykprosent
- 1,9–3,7 %
- Med bokstavkarakter
- 159–164
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 66 | 53 % | 3,82 | 0,0 % |
| Menn | 59 | 47 % | 3,75 | 0,0 % |
Av 125 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 81 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2021–2024.
År for år
4 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2024 | 41–42 | 3,48 (C) | 2–5 % |
| 2023 | 23 | 3,61 (B) | 0 % |
| 2022 | 41–43 | 3,51–3,55 (B) | 2–5 % |
| 2021 | 54–56 | 3,37–3,42 (C) | 2–4 % |
Ofte stilte spørsmål om MUSV1031
Hva er snittkarakteren i MUSV1031 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 3,47–3,49, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 159–164 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2021–2024, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i MUSV1031?
1,9–3,7 % av kandidatene har strøket i MUSV1031 ved NTNU i perioden 2021–2024. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i MUSV1031?
Den vanligste karakteren i MUSV1031 er B (35–36 % av kandidatene), og 51–53 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir MUSV1031?
MUSV1031 Musikk, kultur og samfunn i historisk perspektiv gir 7,5 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Hvem tar MUSV1031?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører MUSV1031?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i MUSV1031?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere MUSV-emner ved NTNU
- MUSV1017 Satsteknikker 1 med musikkteknologi og hørelære
- MUSV1007 Musikk og globalisering
- MUSV2010 Arrangering og innføring i komposisjon
- MUSV1011 Musikk i historisk perspektiv 1
- MUSV1012 Musikk i historisk perspektiv 2
- MUSV1013 Etnomusikologi
- MUSV2009 Satsteknikker 2 med musikkteknologi
- MUSV1021 Hovedinstrument 2
- MUSV1008 Musikk i mediealderen
- MUSV1018 Hørelære og improvisasjon
Emner studentene på MUSV1031 også tar
- MUSV1019 Hovedinstrument 1 med improvisasjon 236 kandidaterTas også på Musikkvitenskap - bachelor
- MUSV1033 Etnomusikologi: Musikk, kultur, globalisering 157 kandidaterTas også på Musikkvitenskap - bachelor
- MUSV2008 Satsteknikker 2 med ensembleledelse og musikkteknologi 169 kandidaterTas også på Musikkvitenskap - bachelor
- MUSP4150 Hovedinstrument A 120 kandidater
- MUSP4153 Gehør A 126 kandidater
- MUSP4162 Gehør B 100 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2021–2024 har 159–164 kandidater tatt MUSV1031 (Musikk, kultur og samfunn i historisk perspektiv) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,47–3,49 (C), den vanligste karakteren er B, og 51–53 % ender på A eller B. 1,9–3,7 % av kandidatene stryker. I 2024 endte snittet på 3,48 (C) – ned fra 3,61 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2021–2024, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 1,9–3,7 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

