TBA4135: Byggeprosess Grunnkurs
- Snitt (beståtte)
- 3,56–3,57B
- Stryk
- 0,5–1 %
- Kandidater
- 1 436
- År
- 2004–2021
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2004–2021. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2021
snitt 3,47 blant beståtte
3,47 med stryk
123 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,56–3,57
- Snitt med stryk
- 3,53–3,55
- Strykprosent
- 0,5–1 %
- Med bokstavkarakter
- 1 436
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 455 | 35 % | 3,56 | 0,0 % |
| Menn | 861 | 65 % | 3,50 | 0,0 % |
Av 1 316 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 92 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2004–2021.
År for år
18 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2021 | 123 | 3,47 (C) | 0 % |
| 2020 | 109 | 3,53 (B) | 1–2 % |
| 2019 | 95–96 | 3,57 (B) | 1–2 % |
| 2018 | 75–76 | 3,72–3,75 (B) | 0 % |
| 2017 | 117 | 3,29 (C) | 0 % |
| 2016 | 99–100 | 3,51 (B) | 1–2 % |
| 2015 | 119 | 3,49 (C) | 0 % |
| 2014 | 110–112 | 3,65–3,67 (B) | 1–2 % |
| 2013 | 52–54 | 3,54–3,57 (B) | 2–4 % |
| 2012 | 86 | 3,45 (C) | 0 % |
| 2011 | 87–88 | 3,69 (B) | 1–2 % |
| 2010 | 73–75 | 3,68–3,71 (B) | 1–3 % |
| 2009 | 55 | 3,60 (B) | 0 % |
| 2008 | 38–39 | 3,49–3,53 (C–B) | 0 % |
| 2007 | 45 | 3,62 (B) | 0 % |
| 2006 | 40 | 3,53 (B) | 0 % |
| 2005 | 58 | 3,74 (B) | 0 % |
| 2004 | 55–56 | 3,86–3,89 (B) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om TBA4135
Hva er snittkarakteren i TBA4135 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 3,56–3,57, som tilsvarer bokstavkarakteren B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 1 436 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2004–2021, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i TBA4135?
0,5–1 % av kandidatene har strøket i TBA4135 ved NTNU i perioden 2004–2021. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i TBA4135?
Den vanligste karakteren i TBA4135 er B (45–46 % av kandidatene), og 53 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir TBA4135?
TBA4135 Byggeprosess Grunnkurs gir 7,5 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Er TBA4135 vanskelig?
Studenter som har tatt emnet (1 svar) vurderer vanskeligheten som «Vanskelig» og arbeidsmengden som «Svært arbeidsomt», og 0,5–1 % stryker.
Hvem tar TBA4135?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører TBA4135?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i TBA4135?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere TBA-emner ved NTNU
- TBA4125 BM4 Prosjektering
- TBA4100 Geoteknikk og geologi
- TBA4160 Bygningsfysikk, grunnkurs
- TBA4204 BM3 Transportinfrastruktur
- TBA4150 Anleggsteknikk
- TBA4105 Geoteknikk, beregningsmetoder
- TBA4155 Byggeprosess: Tidligfasen i prosjekter
- TBA4130 Produksjonsledelse i BA-prosjekt
- TBA4170 Transformasjon og ny bruk av eksisterende bygninger
- TBA4122 BM3 Bygningsmaterialer
Emner studentene på TBA4135 også tar
Fra Bygg og infrastruktur - master (5-årig): studentene der tar både TBA4135 og disse.
- TKT4116 Mekanikk 1 9 799 kandidater
- TMA4110 Matematikk 3 13 680 kandidater
- TVM4116 Hydromekanikk 3 897 kandidater
- TFY4106 Fysikk 4 946 kandidater
- TVM4101 BM2 Vann og miljø 3 553 kandidater
- TKT4122 Mekanikk 2 7 520 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2004–2021 har 1 436 kandidater tatt TBA4135 (Byggeprosess Grunnkurs) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,56–3,57 (B), den vanligste karakteren er B, og 53 % ender på A eller B. 0,5–1 % av kandidatene stryker. I 2021 endte snittet på 3,47 (C) – omtrent som året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2004–2021, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 0,5–1 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

