TBA4240: Geografisk informasjonsbehandling 1, grunnkurs
- Snitt (beståtte)
- 3,47C
- Stryk
- 2,2 %
- Kandidater
- 944
- År
- 2005–2025
H2025
snitt 3,25 blant beståtte
3,25 med stryk
44 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 3,47
- Snitt med stryk
- 3,40
- Strykprosent
- 2,2 %
- Med bokstavkarakter
- 944
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 373 | 47 % | 3,48 | 0,8 % |
| Menn | 415 | 53 % | 3,43 | 1,0 % |
Av 788 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 83 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2005–2025.
År for år
21 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 44 | 3,25 (C) | 0 % |
| 2024 | 72 | 3,68 (B) | 6 % |
| 2023 | 137 | 3,08 (C) | 4 % |
| 2022 | 46 | 3,54 (B) | 0 % |
| 2021 | 69 | 3,54 (B) | 0 % |
| 2020 | 43 | 3,09 (C) | 0 % |
| 2019 | 59 | 3,58 (B) | 0 % |
| 2018 | 53 | 3,48 (C) | 13 % |
| 2017 | 55 | 3,84 (B) | 9 % |
| 2016 | 37 | 3,97 (B) | 0 % |
| 2015 | 40 | 3,70 (B) | 0 % |
| 2014 | 40 | 3,58 (B) | 0 % |
| 2013 | 36 | 3,39 (C) | 0 % |
| 2012 | 22 | 3,27 (C) | 0 % |
| 2011 | 19 | 3,37 (C) | 0 % |
| 2010 | 69 | 3,58 (B) | 0 % |
| 2009 | 17 | 3,24 (C) | 0 % |
| 2008 | 9 | 3,00 (C) | 0 % |
| 2007 | 13 | 3,54 (B) | 0 % |
| 2006 | 14 | 3,71 (B) | 0 % |
| 2005 | 50 | 3,62 (B) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om TBA4240
Hva er snittkarakteren i TBA4240 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 3,47, som tilsvarer bokstavkarakteren C. Tallet er basert på 944 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2005–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i TBA4240?
2,2 % av kandidatene har strøket i TBA4240 ved NTNU i perioden 2005–2025.
Hvilken karakter er vanligst i TBA4240?
Den vanligste karakteren i TBA4240 er C (40 % av kandidatene), og 48 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir TBA4240?
TBA4240 Geografisk informasjonsbehandling 1, grunnkurs gir 7,5 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Er TBA4240 vanskelig?
Studenter som har tatt emnet (1 svar) vurderer vanskeligheten som «Vanskelig» og arbeidsmengden som «Svært arbeidsomt», og 2,2 % stryker.
Hvem tar TBA4240?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører TBA4240?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i TBA4240?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere TBA-emner ved NTNU
- TBA4125 BM4 Prosjektering
- TBA4100 Geoteknikk og geologi
- TBA4160 Bygningsfysikk, grunnkurs
- TBA4204 BM3 Transportinfrastruktur
- TBA4150 Anleggsteknikk
- TBA4105 Geoteknikk, beregningsmetoder
- TBA4135 Byggeprosess Grunnkurs
- TBA4155 Byggeprosess: Tidligfasen i prosjekter
- TBA4130 Produksjonsledelse i BA-prosjekt
- TBA4170 Transformasjon og ny bruk av eksisterende bygninger
Emner studentene på TBA4240 også tar
- BYGT2001 Geoteknikk 672 kandidater
- TFY4106 Fysikk 4 946 kandidater
- BYGT2206 Betongkonstruksjoner 1 514 kandidater
- ISTT1001 Statistikk 977 kandidater
- BYGT2203 Digitalt samspill 479 kandidater
- MEKT1001 Mekanikk 1 107 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2005–2025 har 944 kandidater tatt TBA4240 (Geografisk informasjonsbehandling 1, grunnkurs) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,47 (C), den vanligste karakteren er C, og 48 % ender på A eller B. 2,2 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 3,25 (C) – ned fra 3,68 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2005–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

