- Snitt (beståtte)
- 3,67–3,70B
- Stryk
- 4,2–4,7 %
- Kandidater
- 1 558–1 587
- År
- 2005–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2005–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2025
snitt 2,88–3,13 blant beståtte
2,30–2,78 med stryk
8–11 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,67–3,70
- Snitt med stryk
- 3,50–3,55
- Strykprosent
- 4,2–4,7 %
- Med bokstavkarakter
- 1 467–1 496
91 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
År for år
21 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 179–182 | 3,23–3,24 (C) | 9 % |
| 2024 | 118–121 | 3,05–3,09 (C) | 13 % |
| 2023 | 113 | 3,91 (B) | 3 % |
| 2022 | 55–57 | 4,27–4,33 (B) | 2–4 % |
| 2021 | 57 | 3,60 (B) | 0 % |
| 2020 | 91 | – | 4 % |
| 2019 | 50–51 | 3,32–3,37 (C) | 14 % |
| 2018 | 81–83 | 3,13–3,16 (C) | 9–10 % |
| 2017 | 49 | 3,09 (C) | 10 % |
| 2016 | 46–47 | 3,56–3,62 (B) | 9 % |
| 2015 | 46–48 | 3,13–3,18 (C) | 2–4 % |
| 2014 | 56 | 3,52 (B) | 0 % |
| 2013 | 45–47 | 3,62–3,68 (B) | 2–4 % |
| 2012 | 90–91 | 3,91–3,93 (B) | 0 % |
| 2011 | 91–95 | 4,04–4,10 (B) | 1–2 % |
| 2010 | 113 | 3,92 (B) | 0 % |
| 2009 | 55–57 | 4,05–4,15 (B) | 0 % |
| 2008 | 59–61 | 3,88–3,93 (B) | 2–3 % |
| 2007 | 62–63 | 4,24–4,29 (B) | 0 % |
| 2006 | 45–47 | 4,09–4,20 (B) | 0 % |
| 2005 | 57 | 4,28 (B) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om TKT4140
Hva er snittkarakteren i TKT4140 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 3,67–3,70, som tilsvarer bokstavkarakteren B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 1 467–1 496 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2005–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i TKT4140?
4,2–4,7 % av kandidatene har strøket i TKT4140 ved NTNU i perioden 2005–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i TKT4140?
Den vanligste karakteren i TKT4140 er A (29–30 % av kandidatene), og 56–57 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir TKT4140?
TKT4140 Numerisk mekanikk gir 7,5 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Er TKT4140 vanskelig?
Studenter som har tatt emnet (1 svar) vurderer vanskeligheten som «Svært vanskelig» og arbeidsmengden som «Ikke arbeidsomt», og 4,2–4,7 % stryker.
Hvem tar TKT4140?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører TKT4140?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i TKT4140?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere TKT-emner ved NTNU
Emner studentene på TKT4140 også tar
Fra Bygg og infrastruktur - master (5-årig): studentene der tar både TKT4140 og disse.
- TMA4110 Matematikk 3 13 680 kandidater
- TVM4116 Hydromekanikk 3 897 kandidater
- TFY4106 Fysikk 4 946 kandidater
- TVM4101 BM2 Vann og miljø 3 553 kandidater
- TBA4125 BM4 Prosjektering 3 593 kandidater
- TMA4240 Statistikk 14 760 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2005–2025 har 1 558–1 587 kandidater tatt TKT4140 (Numerisk mekanikk) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,67–3,70 (B), den vanligste karakteren er A, og 56–57 % ender på A eller B. 4,2–4,7 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2005–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 4,2–4,7 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

