VLR1000: Valg, refleksjon og læring
- Snitt (beståtte)
- 3,16C
- Stryk
- 0,9 %
- Kandidater
- 463
- År
- 2011–2022
H2022
snitt 3,41 blant beståtte
3,41 med stryk
37 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 3,16
- Snitt med stryk
- 3,13
- Strykprosent
- 0,9 %
- Med bokstavkarakter
- 463
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 332 | 84 % | 3,33 | 0,0 % |
| Menn | 65 | 16 % | 2,66 | 0,0 % |
Av 397 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 85 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2011–2022.
År for år
12 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2022 | 37 | 3,41 (C) | 0 % |
| 2021 | 49 | 3,08 (C) | 0 % |
| 2020 | 49 | 2,53 (C) | 8 % |
| 2019 | 46 | 2,74 (C) | 0 % |
| 2018 | 48 | 3,13 (C) | 0 % |
| 2017 | 32 | 2,81 (C) | 0 % |
| 2016 | 27 | 3,19 (C) | 0 % |
| 2015 | 34 | 3,44 (C) | 0 % |
| 2014 | 36 | 3,56 (B) | 0 % |
| 2013 | 35 | 3,43 (C) | 0 % |
| 2012 | 29 | 3,31 (C) | 0 % |
| 2011 | 41 | 3,56 (B) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om VLR1000
Hva er snittkarakteren i VLR1000 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 3,16, som tilsvarer bokstavkarakteren C. Tallet er basert på 463 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2011–2022, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i VLR1000?
0,9 % av kandidatene har strøket i VLR1000 ved NTNU i perioden 2011–2022.
Hvilken karakter er vanligst i VLR1000?
Den vanligste karakteren i VLR1000 er C (33 % av kandidatene), og 37 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir VLR1000?
VLR1000 Valg, refleksjon og læring gir 7,5 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Er VLR1000 vanskelig?
Studenter som har tatt emnet (1 svar) vurderer vanskeligheten som «Svært lett» og arbeidsmengden som «Arbeidsomt», og 0,9 % stryker.
Hvem tar VLR1000?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører VLR1000?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i VLR1000?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere VLR-emner ved NTNU
- VLR1002 Voksnes læring: mangfold og inkludering
- VLR3008 Forskningsmetode
- VLR1001 Voksnes læring i et utdanningspolitisk perspektiv
- VLR1003 Grunnleggende perspektiver i rådgivning
- VLR1005 Rådgivning i et helhetlig gruppeperspektiv
- VLR1004 Karriere og livsløp
- VLR1006 Læring og endring i arbeidslivet
- VLR2900 Bacheloroppgave i rådgivning og voksnes læring
- VLR3007 Innføring i forskningsmetode knyttet til rådgivningsvitenskap og voksnes læring
- VLR2007 Innføring i forskningsmetode knyttet til rådgivningsvitenskap og voksnes læring
Emner studentene på VLR1000 også tar
- PED2001 Pedagogikk i samfunnsperspektiv 598 kandidater
- PED1005 Innføring i vitenskapsteori og forskningsmetode 1 041 kandidater
- PED1002 Pedagogisk psykologi og utviklingspsykologi 6 139 kandidater
- PED1001 Pedagogisk filosofi og idéhistorie 4 386 kandidater
- PED1003 Didaktikk 4 232 kandidater
- PED1006 Pedagogisk sosiologi 2 683 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2011–2022 har 463 kandidater tatt VLR1000 (Valg, refleksjon og læring) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,16 (C), den vanligste karakteren er C, og 37 % ender på A eller B. 0,9 % av kandidatene stryker. I 2022 endte snittet på 3,41 (C) – opp fra 3,08 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2011–2022, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

