VLR1001: Voksnes læring i et utdanningspolitisk perspektiv
- Snitt (beståtte)
- 3,41C
- Stryk
- 3,4 %
- Kandidater
- 357
- År
- 2011–2023
H2023
snitt 4,00 blant beståtte
4,00 med stryk
3 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 3,41
- Snitt med stryk
- 3,29
- Strykprosent
- 3,4 %
- Med bokstavkarakter
- 357
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 255 | 88 % | 3,57 | 0,0 % |
| Menn | 36 | 12 % | 3,08 | 0,0 % |
Av 291 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 81 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2011–2023.
År for år
13 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2023 | 6 | 3,50 (B) | 0 % |
| 2022 | 30 | 3,48 (C) | 10 % |
| 2021 | 41 | 3,54 (B) | 0 % |
| 2020 | 33 | 2,91 (C) | 0 % |
| 2019 | 37 | 3,03 (C) | 8 % |
| 2018 | 44 | 3,30 (C) | 0 % |
| 2017 | 35 | 3,28 (C) | 9 % |
| 2016 | 24 | 3,29 (C) | 0 % |
| 2015 | 26 | 3,73 (B) | 0 % |
| 2014 | 23 | 3,70 (B) | 0 % |
| 2013 | 17 | 4,06 (B) | 0 % |
| 2012 | 24 | 3,57 (B) | 13 % |
| 2011 | 17 | 3,65 (B) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om VLR1001
Hva er snittkarakteren i VLR1001 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 3,41, som tilsvarer bokstavkarakteren C. Tallet er basert på 357 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2011–2023, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i VLR1001?
3,4 % av kandidatene har strøket i VLR1001 ved NTNU i perioden 2011–2023.
Hvilken karakter er vanligst i VLR1001?
Den vanligste karakteren i VLR1001 er B (30 % av kandidatene), og 47 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir VLR1001?
VLR1001 Voksnes læring i et utdanningspolitisk perspektiv gir 7,5 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Er VLR1001 vanskelig?
Studenter som har tatt emnet (1 svar) vurderer vanskeligheten som «Vanskelig» og arbeidsmengden som «Arbeidsomt», og 3,4 % stryker.
Hvem tar VLR1001?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører VLR1001?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i VLR1001?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere VLR-emner ved NTNU
- VLR1000 Valg, refleksjon og læring
- VLR1002 Voksnes læring: mangfold og inkludering
- VLR3008 Forskningsmetode
- VLR1003 Grunnleggende perspektiver i rådgivning
- VLR1005 Rådgivning i et helhetlig gruppeperspektiv
- VLR1004 Karriere og livsløp
- VLR1006 Læring og endring i arbeidslivet
- VLR2900 Bacheloroppgave i rådgivning og voksnes læring
- VLR3007 Innføring i forskningsmetode knyttet til rådgivningsvitenskap og voksnes læring
- VLR2007 Innføring i forskningsmetode knyttet til rådgivningsvitenskap og voksnes læring
Mest tatte emner ved Institutt for pedagogikk og livslang læring (IPL)
- PED1002 Pedagogisk psykologi og utviklingspsykologi 6 139 kandidater
- PED1001 Pedagogisk filosofi og idéhistorie 4 386 kandidater
- PED1003 Didaktikk 4 232 kandidater
- PED1006 Pedagogisk sosiologi 2 683 kandidater
- PED1007 Utdanningshistorie og utdanningspolitikk 2 533 kandidater
- PED1014 Mediepedagogikk og mediekompetanse 2 004 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2011–2023 har 357 kandidater tatt VLR1001 (Voksnes læring i et utdanningspolitisk perspektiv) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,41 (C), den vanligste karakteren er B, og 47 % ender på A eller B. 3,4 % av kandidatene stryker. I 2023 endte snittet på 3,50 (B) – omtrent som året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2011–2023, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

