- Snitt (beståtte)
- 3,73–3,93B
- Stryk
- 1,5–3,4 %
- Kandidater
- 289–331
- År
- 2004–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2004–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2025
snitt 3,42–3,90 blant beståtte
3,42–3,90 med stryk
9–13 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,73–3,93
- Snitt med stryk
- 3,63–3,87
- Strykprosent
- 1,5–3,4 %
- Med bokstavkarakter
- 265–306
23 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
År for år
22 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 9–13 | 3,42–3,90 (C–B) | 0 % |
| 2024 | 11–13 | 3,69–4,00 (B) | 0 % |
| 2023 | 9–13 | 3,30–3,78 (C–B) | 8–20 % |
| 2022 | 13–14 | 3,57–3,69 (B) | 0 % |
| 2021 | 12 | 4,00 (B) | 0 % |
| 2020 | 24–25 | – | 4–8 % |
| 2019 | 9–12 | 3,36–3,80 (C–B) | 0 % |
| 2018 | 16 | 3,75 (B) | 0 % |
| 2017 | 25–26 | 3,96–4,04 (B) | 0 % |
| 2016 | 22–23 | 3,96–4,05 (B) | 0 % |
| 2015 | 19–20 | 3,95–4,05 (B) | 0 % |
| 2014 | 22–24 | 4,05–4,10 (B) | 4–9 % |
| 2013 | 13–14 | 3,79–3,92 (B) | 0 % |
| 2012 | 13–15 | 3,69–3,83 (B) | 7–14 % |
| 2011 | 6–9 | 4,14–4,40 (B) | 13–29 % |
| 2010 | 5–7 | 3,83–4,17 (B) | 0 % |
| 2009 | 9–12 | 4,00–4,33 (B) | 0 % |
| 2008 | 14–17 | 3,76–4,14 (B) | 0 % |
| 2007 | 9–11 | 3,10–3,50 (C–B) | 0 % |
| 2006 | 9–12 | 3,10–3,45 (C) | 0 % |
| 2005 | 12–13 | 3,54–3,67 (B) | 0 % |
| 2004 | 8–10 | 3,50–3,88 (B) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om MAT252
Hva er snittkarakteren i MAT252 ved UiB?
Snittet blant beståtte er 3,73–3,93, som tilsvarer bokstavkarakteren B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 265–306 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2004–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i MAT252?
1,5–3,4 % av kandidatene har strøket i MAT252 ved UiB i perioden 2004–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvor mange studiepoeng gir MAT252?
MAT252 Kontinuumsmekanikk gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Bergen.
Hvem tar MAT252?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører MAT252?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i MAT252?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere MAT-emner ved UiB
Emner studentene på MAT252 også tar
- PEDA123 Lærerens profesjonsutvikling 768 kandidaterTas også på Lektorprogram i naturvitenskap og matematikk
- MNF201 Vitenskap i vår tid 345 kandidaterTas også på Lektorprogram i naturvitenskap og matematikk
- MATDID220 Matematikkdidaktikk 2 173 kandidaterTas også på Lektorprogram i naturvitenskap og matematikk
- NATDID210 Læring i naturfagene 286 kandidaterTas også på Lektorprogram i naturvitenskap og matematikk
- MATDID210 Matematikkdidaktikk 1 198 kandidaterTas også på Lektorprogram i naturvitenskap og matematikk
- MAB399 Masteroppgave i anvendt og beregningsorientert matematikk 72 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2004–2025 har 289–331 kandidater tatt MAT252 (Kontinuumsmekanikk) ved Universitetet i Bergen. Snittkarakteren blant beståtte er 3,73–3,93 (B), og 61–69 % ender på A eller B. 1,5–3,4 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2004–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 1,5–3,4 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

