- Snitt (beståtte)
- 3,70–3,98B
- Stryk
- 1,1–2,6 %
- Kandidater
- 229–275
- År
- 2005–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2005–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2025
snitt 3,94–4,07 blant beståtte
3,94–4,07 med stryk
15–16 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,70–3,98
- Snitt med stryk
- 3,61–3,93
- Strykprosent
- 1,1–2,6 %
- Med bokstavkarakter
- 229–275
År for år
20 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 15–16 | 3,94–4,07 (B) | 0 % |
| 2024 | 22–23 | 3,68–3,74 (B) | 0 % |
| 2023 | 12–15 | 3,60–4,00 (B) | 0 % |
| 2021 | 13–15 | 4,07–4,31 (B) | 0 % |
| 2020 | 6–7 | 4,43–4,67 (B–A) | 0 % |
| 2019 | 9–12 | 3,30–3,75 (C–B) | 9–20 % |
| 2018 | 8–10 | 3,33–3,67 (C–B) | 0 % |
| 2017 | 11–14 | 3,50–3,91 (B) | 0 % |
| 2016 | 13–17 | 3,60–4,00 (B) | 6–14 % |
| 2015 | 8–11 | 3,90–4,25 (B) | 0 % |
| 2014 | 19–22 | 3,91–4,21 (B) | 0 % |
| 2013 | 11–13 | 3,85–4,18 (B) | 0 % |
| 2012 | 7–8 | 3,63–4,00 (B) | 0 % |
| 2011 | 7–11 | 3,10–3,63 (C–B) | 0 % |
| 2010 | 7–11 | 3,10–3,63 (C–B) | 0 % |
| 2009 | 14–16 | 3,44–3,71 (C–B) | 0 % |
| 2008 | 17–19 | 3,76–3,88 (B) | 6–11 % |
| 2007 | 13–16 | 3,63–4,00 (B) | 0 % |
| 2006 | 12 | 4,00 (B) | 0 % |
| 2005 | 5–7 | 4,14–4,40 (B) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om MAT254
Hva er snittkarakteren i MAT254 ved UiB?
Snittet blant beståtte er 3,70–3,98, som tilsvarer bokstavkarakteren B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 229–275 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2005–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i MAT254?
1,1–2,6 % av kandidatene har strøket i MAT254 ved UiB i perioden 2005–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i MAT254?
Den vanligste karakteren i MAT254 er A (34–42 % av kandidatene), og 60–71 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir MAT254?
MAT254 Strømning i porøse media gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Bergen.
Hvem tar MAT254?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hva ligger du an til i MAT254?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere MAT-emner ved UiB
Emner studentene på MAT254 også tar
- NOR-INTRO Kort innføringskurs i norsk språk 3 058 kandidater
- ENERGI101 Introduksjon til energikilder og forbruk 339 kandidaterTas også på Integrert masterprogram i energi (sivilingeniør)
- ENERGI102 Livsløpsanalyse 236 kandidaterTas også på Integrert masterprogram i energi (sivilingeniør)
- PHYS111 Mekanikk 1 2 985 kandidaterTas også på Integrert masterprogram i energi (sivilingeniør)
- ENERGI240 Praksis i energi 232 kandidaterTas også på Integrert masterprogram i energi (sivilingeniør)
- ENERGI230 Miljø og energi 198 kandidaterTas også på Integrert masterprogram i energi (sivilingeniør)
Kort oppsummert
I perioden 2005–2025 har 229–275 kandidater tatt MAT254 (Strømning i porøse media) ved Universitetet i Bergen. Snittkarakteren blant beståtte er 3,70–3,98 (B), den vanligste karakteren er A, og 60–71 % ender på A eller B. 1,1–2,6 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2005–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 1,1–2,6 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

