- Snitt (beståtte)
- 3,57–3,76B
- Stryk
- 1,6–3,6 %
- Kandidater
- 217–248
- År
- 2004–2023
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2004–2023. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2023
snitt 3,69–3,80 blant beståtte
3,69–3,80 med stryk
15–16 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,57–3,76
- Snitt med stryk
- 3,45–3,69
- Strykprosent
- 1,6–3,6 %
- Med bokstavkarakter
- 214–245
3 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
År for år
17 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2023 | 15–16 | 3,69–3,80 (B) | 0 % |
| 2021 | 13–15 | 3,27–3,54 (C–B) | 0 % |
| 2019 | 12–15 | 3,25–3,58 (C–B) | 7–15 % |
| 2017 | 6 | 4,50 (A) | 0 % |
| 2016 | 7–11 | 2,89–3,50 (C–B) | 0 % |
| 2015 | 8–12 | 3,44–3,88 (C–B) | 9–22 % |
| 2014 | 18 | 3,67 (B) | 0 % |
| 2013 | 15–16 | 3,73–3,81 (B) | 0 % |
| 2012 | 6–9 | 2,38–2,86 (D–C) | 0 % |
| 2011 | 9–11 | 3,75–3,89 (B) | 10–20 % |
| 2010 | 30–31 | 3,74–3,83 (B) | 0 % |
| 2009 | 9–11 | 3,30–3,60 (C–B) | 0 % |
| 2008 | 17–19 | 3,59–3,69 (B) | 6–11 % |
| 2007 | 8–10 | 3,33–3,67 (C–B) | 0 % |
| 2006 | 21–22 | 3,73–3,81 (B) | 0 % |
| 2005 | 8–10 | 3,56–3,78 (B) | 0 % |
| 2004 | 15–16 | 4,23–4,33 (B) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om LING4101
Hva er snittkarakteren i LING4101 ved UiO?
Snittet blant beståtte er 3,57–3,76, som tilsvarer bokstavkarakteren B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 214–245 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2004–2023, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i LING4101?
1,6–3,6 % av kandidatene har strøket i LING4101 ved UiO i perioden 2004–2023. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i LING4101?
Den vanligste karakteren i LING4101 er B (32–37 % av kandidatene), og 53–60 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir LING4101?
LING4101 Språkvitenskapens vitenskapsteori gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Oslo.
Hva ligger du an til i LING4101?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere LING-emner ved UiO
- LING1109 Flerspråklighet
- LING1100 Innføring i semantikk og pragmatikk
- LING1112 Morfologi og syntaks 1
- LING1111 Innføring i fonetikk og fonologi
- LING1113 Psykolingvistikk og sosiolingvistikk
- LING1107 Språktilegnelse
- LING4140 Språkvitenskapelig metode
- LING2100 Semantikk og pragmatikk 2
- LING2113 Språktypologi
- LING2121 Fonetikk og fonologi 2
Emner studentene på LING4101 også tar
- LING4190 Masteroppgave i lingvistikk 22 kandidater
- LING4170 Linguistics Specialization on Structure and Form 27 kandidater
- LING4120 Linguistics Specialization on Meaning 47 kandidater
- LING4160 Linguistics Specialization on cognition 23 kandidater
- MULTI4110 Introduction to Statistical Analysis for Language Students 58 kandidater
- LING4181 Supervised Reading in Linguistics 6 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2004–2023 har 217–248 kandidater tatt LING4101 (Språkvitenskapens vitenskapsteori) ved Universitetet i Oslo. Snittkarakteren blant beståtte er 3,57–3,76 (B), den vanligste karakteren er B, og 53–60 % ender på A eller B. 1,6–3,6 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2004–2023, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 1,6–3,6 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

