- Snitt (beståtte)
- 3,12–3,22C
- Stryk
- 6,5–9,2 %
- Kandidater
- 349–376
- År
- 2011–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2011–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2025
snitt 3,73 blant beståtte
3,50–3,61 med stryk
31–32 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,12–3,22
- Snitt med stryk
- 2,84–3,00
- Strykprosent
- 6,5–9,2 %
- Med bokstavkarakter
- 349–376
År for år
15 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 31–32 | 3,73 (B) | 3–6 % |
| 2024 | 24–26 | 2,88–3,12 (C) | 31–33 % |
| 2023 | 22–24 | 3,50–3,68 (B) | 0 % |
| 2022 | 16–19 | 3,06–3,31 (C) | 6–12 % |
| 2021 | 25–26 | 3,21 (C) | 4–8 % |
| 2020 | 13–15 | 2,62–2,87 (C) | 0 % |
| 2019 | 25–27 | 3,36–3,46 (C) | 4–8 % |
| 2018 | 16–18 | 2,94–3,12 (C) | 0 % |
| 2017 | 22–24 | 3,27–3,33 (C) | 4–9 % |
| 2016 | 30–32 | 2,86–2,93 (C) | 3–6 % |
| 2015 | 29 | 2,72 (C) | 14 % |
| 2014 | 23–25 | 2,86–3,05 (C) | 12–13 % |
| 2013 | 28–29 | 3,48 (C) | 4–7 % |
| 2012 | 25–27 | 2,96–3,04 (C) | 4–8 % |
| 2011 | 20–23 | 2,75–2,95 (C) | 5–10 % |
Ofte stilte spørsmål om LING1113
Hva er snittkarakteren i LING1113 ved UiO?
Snittet blant beståtte er 3,12–3,22, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 349–376 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2011–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i LING1113?
6,5–9,2 % av kandidatene har strøket i LING1113 ved UiO i perioden 2011–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i LING1113?
Den vanligste karakteren i LING1113 er C (26–28 % av kandidatene), og 35–38 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir LING1113?
LING1113 Psykolingvistikk og sosiolingvistikk gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Oslo.
Hvem tar LING1113?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hva ligger du an til i LING1113?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere LING-emner ved UiO
- LING1109 Flerspråklighet
- LING1100 Innføring i semantikk og pragmatikk
- LING1112 Morfologi og syntaks 1
- LING1111 Innføring i fonetikk og fonologi
- LING1107 Språktilegnelse
- LING4140 Språkvitenskapelig metode
- LING4101 Språkvitenskapens vitenskapsteori
- LING2100 Semantikk og pragmatikk 2
- LING2113 Språktypologi
- LING2121 Fonetikk og fonologi 2
Emnekoden LING1113 ved andre læresteder
- Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet 7 kandidater
Emner studentene på LING1113 også tar
- EXFAC03-SPR Examen facultatum, språkvitenskap 1 700 kandidaterTas også på Lingvistikk
- NORINT0500 Norwegian Life and Society - samfunnskurset 2 753 kandidater
- NORINT0114 Norsk for internasjonale studenter, 60-timers innføringskurs 4 105 kandidater
- ENG1100 English Grammar 5 154 kandidaterTas også på Europeiske språk
- LING3090 Bacheloroppgave i lingvistikk 54 kandidaterTas også på Lingvistikk
- ENG1304 American Literature 4 488 kandidaterTas også på Europeiske språk
Kort oppsummert
I perioden 2011–2025 har 349–376 kandidater tatt LING1113 (Psykolingvistikk og sosiolingvistikk) ved Universitetet i Oslo. Snittkarakteren blant beståtte er 3,12–3,22 (C), den vanligste karakteren er C, og 35–38 % ender på A eller B. 6,5–9,2 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2011–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 6,5–9,2 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

