- Snitt (beståtte)
- 3,58–3,71B
- Stryk
- 0,6–1,4 %
- Kandidater
- 288–312
- År
- 2008–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2008–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2025
snitt 3,68–3,74 blant beståtte
3,68–3,74 med stryk
27–28 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,58–3,71
- Snitt med stryk
- 3,54–3,69
- Strykprosent
- 0,6–1,4 %
- Med bokstavkarakter
- 288–312
År for år
14 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 27–28 | 3,68–3,74 (B) | 0 % |
| 2024 | 29–30 | 3,37–3,45 (C) | 0 % |
| 2023 | 28–29 | 3,72–3,79 (B) | 0 % |
| 2022 | 55–59 | 3,97–4,11 (B) | 0 % |
| 2021 | 17–19 | 3,26–3,47 (C) | 0 % |
| 2020 | 17–18 | 3,28–3,41 (C) | 0 % |
| 2019 | 14–17 | 3,25–3,60 (C–B) | 0 % |
| 2018 | 16–18 | 3,69–3,80 (B) | 6–12 % |
| 2017 | 18 | 3,56 (B) | 0 % |
| 2012 | 12–14 | 3,38–3,62 (C–B) | 0 % |
| 2011 | 9–11 | 3,00–3,27 (C) | 0 % |
| 2010 | 19 | 4,00 (B) | 0 % |
| 2009 | 18–20 | 3,35–3,56 (C–B) | 0 % |
| 2008 | 9–12 | 3,33–3,67 (C–B) | 9–20 % |
Ofte stilte spørsmål om LING4140
Hva er snittkarakteren i LING4140 ved UiO?
Snittet blant beståtte er 3,58–3,71, som tilsvarer bokstavkarakteren B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 288–312 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2008–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i LING4140?
0,6–1,4 % av kandidatene har strøket i LING4140 ved UiO i perioden 2008–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i LING4140?
Den vanligste karakteren i LING4140 er B (34–37 % av kandidatene), og 55–60 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir LING4140?
LING4140 Språkvitenskapelig metode gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Oslo.
Hvem tar LING4140?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hva ligger du an til i LING4140?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere LING-emner ved UiO
- LING1109 Flerspråklighet
- LING1100 Innføring i semantikk og pragmatikk
- LING1112 Morfologi og syntaks 1
- LING1111 Innføring i fonetikk og fonologi
- LING1113 Psykolingvistikk og sosiolingvistikk
- LING1107 Språktilegnelse
- LING4101 Språkvitenskapens vitenskapsteori
- LING2100 Semantikk og pragmatikk 2
- LING2113 Språktypologi
- LING2121 Fonetikk og fonologi 2
Emner studentene på LING4140 også tar
- PROF3025 Ledelse av elevers læring 1 701 kandidaterTas også på Lektorprogrammet
- PROF4045 Tilrettelegging for elevers læring 1 689 kandidaterTas også på Lektorprogrammet
- PROF1015 Profesjonsidentitet, læring og undervisning 2 141 kandidaterTas også på Lektorprogrammet
- MULTI4100 Theoretical Foundations of Multilingualism 72 kandidater
- NOR1100 Norsk grammatikk 3 274 kandidaterTas også på Lektorprogrammet
- NOAS1100 Innføring i norsk som andrespråk 3 104 kandidaterTas også på Lektorprogrammet
Kort oppsummert
I perioden 2008–2025 har 288–312 kandidater tatt LING4140 (Språkvitenskapelig metode) ved Universitetet i Oslo. Snittkarakteren blant beståtte er 3,58–3,71 (B), den vanligste karakteren er B, og 55–60 % ender på A eller B. 0,6–1,4 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2008–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 0,6–1,4 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

