Hopp til innhold

LING1111: Innføring i fonetikk og fonologi

Snitt (beståtte)
3,37–3,41C
Stryk
7–8,2 %
Kandidater
588–605
År
2009–2025

Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2009–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.

H2025

59 kandidater

47
Bestått80 %
12
Ikke bestått20 %
V2009H2025

Snitt per termin (beståtte)

BCDV2009: 4,08–4,18V2010: 3,15–3,46H2010: 3,29–3,40H2011: 3,41–3,48H2012: 3,09H2013: 3,32–3,43H2014: 3,63–3,80H2015: 3,00H2016: 3,03H2017: 3,71–3,79H2018: 3,51H2019: 3,82–3,93H2020: 3,49H2021: 4,08H2022: 2,78H2023: 2,68V2009H2012H2017H2021H2025

Stryk per termin

25 %12.5 %V2009: 0 %V2010: 18–20 %H2010: 5–9 %H2011: 4–9 %H2012: 4–8 %H2013: 4–9 %H2014: 0 %H2015: 12 %H2016: 9 %H2017: 3–6 %H2018: 3–5 %H2019: 3–7 %H2020: 7 %H2021: 0 %H2022: 0 %H2023: 7 %H2024: 16 %H2025: 20 %V2009H2012H2017H2021H202520 %
21–22
A107–108
27–28
B135
21–22
C105–106
14–15
D72–74
9–10
E44–50
5–6
F23–30

Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.

Snitt blant beståtte
3,37–3,41
Snitt med stryk
3,17–3,25
Strykprosent
7–8,2 %
Med bokstavkarakter
486–503

102 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.

År for år

17 år
ÅrKandidaterSnitt (beståtte)Stryk
202559–20 %
202443–16 %
2023432,68 (C)7 %
2022412,78 (C)0 %
2021484,08 (B)0 %
2020463,49 (C)7 %
201928–303,82–3,93 (B)3–7 %
201838–393,51 (B)3–5 %
201735–373,71–3,79 (B)3–6 %
2016333,03 (C)9 %
2015343,00 (C)12 %
201425–273,63–3,80 (B)0 %
201322–243,32–3,43 (C)4–9 %
201224–253,09 (C)4–8 %
201122–243,41–3,48 (C)4–9 %
201036–403,24–3,42 (C)10–14 %
200911–124,08–4,18 (B)0 %

Ofte stilte spørsmål om LING1111

Hva er snittkarakteren i LING1111 ved UiO?

Snittet blant beståtte er 3,37–3,41, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 486–503 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2009–2025, rapportert til HK-dir (DBH).

Hvor mange stryker i LING1111?

7–8,2 % av kandidatene har strøket i LING1111 ved UiO i perioden 2009–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.

Hvilken karakter er vanligst i LING1111?

Den vanligste karakteren i LING1111 er B (27–28 % av kandidatene), og 48–50 % ender på A eller B.

Hvor mange studiepoeng gir LING1111?

LING1111 Innføring i fonetikk og fonologi gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Oslo.

Hvem tar LING1111?

Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.

Hvor fører LING1111?

Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.

Hva ligger du an til i LING1111?

Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.

Legg i semesteret mitt

Flere LING-emner ved UiO

Emnekoden LING1111 ved andre læresteder

Emner studentene på LING1111 også tar

Kort oppsummert

I perioden 2009–2025 har 588–605 kandidater tatt LING1111 (Innføring i fonetikk og fonologi) ved Universitetet i Oslo. Snittkarakteren blant beståtte er 3,37–3,41 (C), den vanligste karakteren er B, og 48–50 % ender på A eller B. 7–8,2 % av kandidatene stryker. I 2023 endte snittet på 2,68 (C) – ned fra 2,78 året før.

Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2009–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.

Hvorfor tallene kan være litt lave

HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.

Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.

Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 7–8,2 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.

Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.