- Snitt (beståtte)
- 3,46–3,54C–B
- Stryk
- 3,1–6,3 %
- Kandidater
- 217–234
- År
- 2016–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2016–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2025
snitt 3,41–3,52 blant beståtte
3,41–3,52 med stryk
26–28 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,46–3,54
- Snitt med stryk
- 3,25–3,43
- Strykprosent
- 3,1–6,3 %
- Med bokstavkarakter
- 217–234
År for år
10 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 26–28 | 3,41–3,52 (C–B) | 0 % |
| 2024 | 23–25 | 3,32–3,39 (C) | 4–8 % |
| 2023 | 18–19 | 3,17–3,26 (C) | 0 % |
| 2022 | 20–22 | 3,65–3,74 (B) | 5–10 % |
| 2021 | 25–26 | 3,65–3,76 (B) | 0 % |
| 2020 | 16–19 | 3,29–3,53 (C–B) | 6–12 % |
| 2019 | 24–25 | 3,52 (B) | 4–8 % |
| 2018 | 20–21 | 3,89 (B) | 5–10 % |
| 2017 | 23–25 | 3,14–3,22 (C) | 4–8 % |
| 2016 | 22–24 | 3,52–3,59 (B) | 4–9 % |
Ofte stilte spørsmål om MUST1060
Hva er snittkarakteren i MUST1060 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 3,46–3,54, som tilsvarer bokstavkarakteren C–B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 217–234 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2016–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i MUST1060?
3,1–6,3 % av kandidatene har strøket i MUST1060 ved NTNU i perioden 2016–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i MUST1060?
Den vanligste karakteren i MUST1060 er C (38–41 % av kandidatene), og 44–48 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir MUST1060?
MUST1060 Introduksjon til lydprogrammering gir 7,5 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Er MUST1060 vanskelig?
Studenter som har tatt emnet (4 svar) vurderer vanskeligheten som «Vanskelig» og arbeidsmengden som «Arbeidsomt», og 3,1–6,3 % stryker.
Hvem tar MUST1060?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører MUST1060?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i MUST1060?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere MUST-emner ved NTNU
- MUST1053 Studioteknikk
- MUST1058 Musikkteknologi i et historisk lys
- MUST1055 Komponering med støy
- MUST2058 Scenelyd
- MUST1050 Grunnleggende musikkteknologi
- MUST2059 Lydkunst
- MUST2060 Lyd for multimedia
- MUST1052 Grunnleggende musikkteknologi
- MUST2061 Bacheloroppgave: Musikkteknologi i møte med publikum
- MUST2062 Digital komposisjon og framføring
Mest tatte emner ved Institutt for musikk
- MUSV1017 Satsteknikker 1 med musikkteknologi og hørelære 644 kandidater
- MUSV1007 Musikk og globalisering 586 kandidater
- MUSV2010 Arrangering og innføring i komposisjon 456 kandidater
- MUSV1011 Musikk i historisk perspektiv 1 429 kandidater
- EXFAC0007 Felles musikeremne 420 kandidater
- MUSV1012 Musikk i historisk perspektiv 2 416 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2016–2025 har 217–234 kandidater tatt MUST1060 (Introduksjon til lydprogrammering) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,46–3,54 (C–B), den vanligste karakteren er C, og 44–48 % ender på A eller B. 3,1–6,3 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2016–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 3,1–6,3 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

