- Snitt (beståtte)
- 3,87–3,97B
- Stryk
- 0,4–1 %
- Kandidater
- 209–225
- År
- 2012–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2012–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2025
snitt 3,29–3,44 blant beståtte
2,95–3,24 med stryk
17–19 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,87–3,97
- Snitt med stryk
- 3,83–3,95
- Strykprosent
- 0,4–1 %
- Med bokstavkarakter
- 209–225
År for år
14 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 17–19 | 3,29–3,44 (C) | 6–11 % |
| 2024 | 15–17 | 3,88–4,07 (B) | 0 % |
| 2023 | 20 | 4,10 (B) | 0 % |
| 2022 | 14–15 | 3,73–3,86 (B) | 0 % |
| 2021 | 17–18 | 3,78–3,88 (B) | 0 % |
| 2020 | 18 | 3,83 (B) | 0 % |
| 2019 | 13 | 4,00 (B) | 0 % |
| 2018 | 17–18 | 4,28–4,35 (B) | 0 % |
| 2017 | 19–21 | 3,70–3,85 (B) | 0 % |
| 2016 | 17–18 | 3,88–3,94 (B) | 0 % |
| 2015 | 14 | 4,07 (B) | 0 % |
| 2014 | 11–13 | 3,92–4,18 (B) | 0 % |
| 2013 | 10–11 | 4,18–4,30 (B) | 0 % |
| 2012 | 7–10 | 3,44–3,88 (C–B) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om MUST2061
Hva er snittkarakteren i MUST2061 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 3,87–3,97, som tilsvarer bokstavkarakteren B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 209–225 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2012–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i MUST2061?
0,4–1 % av kandidatene har strøket i MUST2061 ved NTNU i perioden 2012–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i MUST2061?
Den vanligste karakteren i MUST2061 er B (45–48 % av kandidatene), og 70–75 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir MUST2061?
MUST2061 Bacheloroppgave: Musikkteknologi i møte med publikum gir 15,0 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Er MUST2061 vanskelig?
Studenter som har tatt emnet (2 svar) vurderer vanskeligheten som «Vanskelig» og arbeidsmengden som «Arbeidsomt», og 0,4–1 % stryker.
Hvem tar MUST2061?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører MUST2061?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i MUST2061?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere MUST-emner ved NTNU
- MUST1053 Studioteknikk
- MUST1058 Musikkteknologi i et historisk lys
- MUST1055 Komponering med støy
- MUST2058 Scenelyd
- MUST1050 Grunnleggende musikkteknologi
- MUST2059 Lydkunst
- MUST2060 Lyd for multimedia
- MUST1052 Grunnleggende musikkteknologi
- MUST1060 Introduksjon til lydprogrammering
- MUST2062 Digital komposisjon og framføring
Mest tatte emner ved Institutt for musikk
- MUSV1017 Satsteknikker 1 med musikkteknologi og hørelære 644 kandidater
- MUSV1007 Musikk og globalisering 586 kandidater
- MUSV2010 Arrangering og innføring i komposisjon 456 kandidater
- MUSV1011 Musikk i historisk perspektiv 1 429 kandidater
- EXFAC0007 Felles musikeremne 420 kandidater
- MUSV1012 Musikk i historisk perspektiv 2 416 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2012–2025 har 209–225 kandidater tatt MUST2061 (Bacheloroppgave: Musikkteknologi i møte med publikum) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,87–3,97 (B), den vanligste karakteren er B, og 70–75 % ender på A eller B. 0,4–1 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2012–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 0,4–1 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

